Môžu za to včely

Značku Botanicandle vymyslel Karol popri včelárení. Mal prebytok včelieho vosku, tak čo s ním? Jasnačka, sviečky?! Postupne ich vylepšoval, menil ich tvary, zloženie a celé sa to dialo u neho v kuchyni. A potom to prišlo. Príprava, prieskum trhu, vývoj a prototypovanie viedli až k samotnej značke Botanicandle, ktorá vznikla začiatkom roka 2019. Len samotné testovanie sviečok si vyžiadalo vyše 200 pokusov. Pri listovaní v archíve si poplačeme nad pikoškami o kvalite, dĺžke horenia a vlastnostiach :)

Postupne sme spustili e-shop a začali aj s predajom cez handmade internetové portály. Prvý predaj naživo bol koncom roka 2019 na rôznych handmade podujatiach. Počúvali sme stovky reakcií, zbierali motiváciu a vylepšovali produkty. Vznikli nové kombinácie vôní a dizajn sviečok.


Čo robíme pre životné prostredie

Naším cieľom je pomôcť planéte a inšpirovať ostatných k udržateľnejšiemu a zdravšiemu správaniu. Používame preto rastlinný, sójový vosk. Neobsahuje žiadne živočíšne produkty, palmový vosk ani pesticídy, herbicídy a toxické materiály. Sója je obnoviteľný zdroj. Bežné sviečky sú z parafínu. To je ropný produkt, z ktorého sa pri horení uvoľňujú škodlivé látky, napríklad decht a rôzne karcinogény.  

Pri balení používame iba ekologické výplňové materiály. Vyzerajú síce hnusne, ale sú vyrobené výhradne z prírodných surovín na báze kukuričného škrobu. Dajú sa kompostovať a sú 100% rozpustné vo vode. A len tak medzi nami - chutia aj dažďovkám v našom firemnom vermikompostéri :-)

Plastovú lepiacu pásku sme nahradili papierovou. Ale, čo je najdôležitejšie, recyklujeme a upcyklujeme. Ak nám vrátite pohár z vyhorenej sviečky, novú dostanete lacnejšie. Prípadne ho môžete využiť spolu s ozdobným vrchnáčikom ako elegantnú dózičku na milión iných vecí. Pre zero-waste fanúšikov máme aj sviečky bez vrchnáčikov alebo v praktických uzatvárateľnych pohárikoch. 

Prosíme Vás. Ak máte tip na to, ako by sme mohli byť ešte viac eko, dajte nám vedieť.


Inak sme úplne normálni 

Snažíme sa pripraviť pre klientov zážitok z jednoduchého a dokonalého produktu. Z dokonalej sviečky. Vtipné je, že sme dvaja chlapi, ktorí vyrábajú vonné a okrasné sviečky. Ale my to milujeme. Našli sme sa v produkte, ktorý robí ľuďom radosť. Radi zberáme a lisujeme rastliny a kvety. Aranžujeme ich do ozdobných viečok, či objavujeme nové kombinácie vôní. Je to pomalý proces, každá sviečka si vyžaduje viac ako 70 úkonov. 

Vďaka reakciám klientov vieme, že má naša práca zmysel. Baví nás ich radosť, úsmev na tvári a vôňa v nose. Radi zisťujeme najmilšie a najdivnejšie asociácie s vôňami. Zdieľame spolu príbehy a vytvárame nové.

Z trhov a festivalov máme množstvo zážitkov. Navštevujeme nové miesta, stretávame priateľov a spoznávame nových, inšpiratívnych ľudí. Vtipkujeme a robíme si srandu zo všetkého, zo sveta a hlavne sami zo seba. Čistá radosť :)


A přitom taková blbost :)

Sviečka je niečo nádherne archeotypálne - horí, svieti, vonia a je krásna. Oheň a sviečky boli od nepamäti súčasťou mnohých rituálov a dnes sú vyhľadávaným interiérovým doplnkom a samozrejmosťou v domácnostiach. Ale vyrobiť dobrú sviečku nie je vôbec jednoduché. 

Dôležité je, aby príjemne voňala a vždy rovnomerne dohorela až do konca. Je to rovnica o množstve premenných a keď na ňu prídete, potom sa začína tá pravá zábava. Kombinovať vône, vymýšľať nové tvary, hrať sa s obalmi, vymýšľať grafiku. Je to taký malý vesmír kreativity napriek tomu, aký jednoduchý predmet vlastne sviečka je.


Ešte Vás to baví? Tu sú naše najradosti 

  • Botanicandle sú jedným z oficiálnych darčekov v slovenskom pavilóne na prestýžnej svetovej výstave Expo Dubaj 2020. 
  • Okrem toho nájdete naše naše sviečky už vo viac ako 50 predajniach a eshopoch na Slovensku a v Česku.
  • Botanicandle dostala aj pani prezidentka SR Zuzana Čaputová a významné zahraničné návštevy.
  • Pre firmy sme vyrobili už viac ako 2 000 voňavých darčekov na mieru. 
  • Botanicandle zoženiete okrem e-shopu a obchodov napríklad aj v kaviarni, kozmetickom salóne, či v gay bare.
  • Naša dielňa je na Botanickej ulici priamo v lodenici. Aktuálne funguje ako výdajné miesto. Radi Vám tu pripravíme Vaše objednávky na osobný odber.